SPRÁVA FINANCÍ

Rozpočet domácnosti

Rozpočet nám pomáhá kontrolovat výdaje, dosahovat finančních cílů, spořit, omezit neplánované výdaje a snížit finanční stres.  

Jedná se o plán, který nám umožňuje efektivněji nakládat s našimi finančními prostředky, plánovat do budoucna a dosahovat finančních cílů. S rozpočtem vám pomohou naši poradci.

V naší rozpočtové tabulce můžete každý přesně zjistit jak na tom jste. Poslat vám můžeme verzi v PDF a nebo v MS Excel, která za vás vše sama spočítá.

Zadejte email a pošleme vám tabulku na výpočet rozpočtu

Chcete finanční plán na míru?

Obdržíte profesionální finanční plán šitý přesně na míru pro vás. A ještě vás odměníme.

Pravidlo 50 / 30 / 20

Nutné výdaje
50 % byste maximálně měli využít na nezbytné náklady na živobytí jako jsou potraviny, nájem, hypotéka, úvěry, elektřina, voda, léky. Jedná se o náklady, které člověk zpravidla není schopen vyřadit, avšak může některé položky případně snížit.

Další výdaje
30 % z vašeho příjmu lze bez výčitek využít na věci, které vám udělají radost nebo zvýší komfort. Ať už jsou to koníčky, cestování, nová elektronika, kino, předplatné, auto a benzín apod. Zkrátka vše, co chcete, nikoliv vždy nutně potřebujete.

Finanční trh
20 % z vašeho příjmu je vhodné dávat na finanční trh jakmile máte vytvořenou finanční rezervu (3-6 měsíčních příjmů). Do finančního trhu spadá spoření, investice a pojištění. Je to něco co vás zajistí v přítomnosti nebo případně budoucnosti.

Strategie účtů 4

Je to jedna z nejdůležitějších metod, které doporučujeme pro správný přehled ohledně vašich financí a také v případě přípravy například nečekaných výdajů.

S touto klíčovou metodou budete mít najednou veškeré finance maximálně pod kontrolou a časem zjistíte, že i daleko více ušetříte. Důležité jsou 4 základní účty, avšak mohli bychom doporučit i pátý, který by byl v případě podnikání. Smyslem je oddělit své veškeré výdaje a transakce od příjmu z podnikání, což zvýší přehled.

1. Účet na měsíční pravidelné výdaje

Mělo by se jednat o běžný účet, na kterém máte prostředky na jídlo a nastavené trvalé příkazy na běžné měsíční výdaje jako je nájem či splátka hypotéky, elektřina, voda, poplatky, předplatné, pojištění apod.

2. Účet na rezervu

Na rezervu je ideální spořící účet, kde se peníze zároveň aspoň trochu zhodnocují. Měli byste tam mít prostředky ve výši 3-6 měsíčních příjmu, tak ať pokryjete po nějakou dobu své výdaje v případě výpadku.

3. Účet na zábavu

Dalším velmi důležitým účtem je účet na zábavu. Může to znít legračně, ale je nesmírně důležité mít každý měsíc odloženo určité množství prostředků a vědět tak kolik prostředků máte na zábavu. A také si tím hlídáte limit.

4. Účet na roční výdaje

Nejlepší je na to obálková metoda, kterou některé banky podporují. Můžete si tak našetřit a připravit se na pravidelné roční výdaje jako je dovolená, výměna pneumatik, Vánoce, rodinné narozeniny apod.


Aktualizace smluv

Mít aktuální smlouvy je důležité z pohledu kvality produktu a také ceny. V případě úvěru je namístě občas zvážit refinancování s lepším úrokem a snížit si tak splátku za lepších úvěrových podmínek.U pojištění je na místě jej jednou za čas propočítat. Váš bonus u autopojištění se může navýšit a snížíte tím tak cenu.

To že máte už nějaký produkt a nějakou smlouvu neznamená, že je za tu nejlepší cenu nebo aktuální podmínky na trhu, které se časem spíše zlepšují vzhledem ke klientovi. Doporučujeme dělat revizi i těch smluv, které kdysi byly ty nejlepší a nejvýhodnější na trhu.

S aktualizací smluv vám rádi pomohou naši poradci.

Aktiva & Pasiva

Pokud chcete, aby vaše hodnota majetku, který vám bude generovat zisk rostla, vytvářejte aktiva nikoliv pasiva. Aktivum je prostředek, který vám nějakým způsobem generuje peníze a naopak pasivum vám je bere.

Typické pasivum je auto nebo váš dům. Aktivum by mohlo být auto v případě, pokud jste například taxikář, pomáhá vám generovat příjem. Nemovitost může být také aktivem, ale jen v případě, pokud je pronajímána a peníze vám vytváří nikoliv bere. Zaměřte se na budování aktiv.

Otázky a odpovědi

1. Má cenu řešit již (nedávno) sjednané smlouvy?

Ano má. Je nám jasné, že už byste je nejraději neřešili a neměli s tím práci. Od toho jsme tady my, abychom tu práci udělali za vás. Podíváme se na nastavení smlouvy, zda to takto dává smysl, dále na podmínky dané smlouvy, aby nedošlo později k nějakým problémům a vy jste neměli tak například zbytečný či nekvalitní produkt. A k tomu všemu vám nezávisle srovnáme cenu, protože my nejsme placeni jednou institucí jako pracovník pojišťovny nebo pracovník banky, tím pádem od nás dostanete opravdu objektivní názor a srovnání.
Obraťte se na nás a neplaťte zbytečně smlouvy, které za to nestojí.

2. Jak důležité je sestavit si rozpočet?

Je to první krok, který byste při práci s financemi měli provést. Sestavení domácího rozpočtu ať už jste samostatně v domácnosti nebo s někým dalším je klíčové pro práci s vašimi financemi. Doporučujeme stáhnout si výpisy z účtu a zkontrolovat si všechny platby a výdaje za uplynulý měsíc, případně měsíce. Získáte tak přehled o tom za co jste přesně platili. Pro přesné sestavení rozpočtu nám dejte vědět a zašleme vám kalkulačku pro výpočet.

3. Není zbytečné mít několik účtů?

Určitě není. S účtem ze kterého platíte jen trvalé příkazy je důležitý pro přehled vašich pravidelných měsíčních nákladů. Pokud si zde peníze odložíte jako první je tak jistější, že vám vše odejde z účtu jak má a zaplatíte tak své pravidelné závazky. Co se týká rezervního účtu, ten se hodí pro případ nějaké doby, po kterou byste nedostali žádný příjem ať už z jakéhokoliv důvodu. Účet na zábavu moc lidí nemá a je to protože se většinou nechtějí nijak omezovat při svých volnočasových aktivitách. Avšak díky tomuto účtu přesně víte kolik si můžete dovolit toho koupit. Klidně si stanovte vyšší obnos, ale pro správné řízení financí je důležité znát svůj limit. Účet na roční výdaje potom zajistí, aby to pro vás nebyl najednou velký šok, když přijde platba za roční parkovné, dálniční známku, přezutí pneumatik, pojistku na auto, dovolenou v létě nebo Vánoce.

4. Jak si mám nastavit investice a spoření v rámci účtu?

Investice a spoření nespadá do vašich nutných měsíčních výdajů, avšak jdou s nimi ruku v ruce. Nejsou to nutné výdaje, ale jsou velice důležité pro vaši budoucnost. Proto byste je měli zařadit v pravidle 4 účtů do prvního účtu, který je na trvalé příkazy a výdaje. Investice jsou teď vašimi pravidelnými výdaji, které odcházejí případně každý měsíc, ale za několik let se mohou stát obnosem, který dorazí na váš účet za účelem splnění vašich snů. Pokud nebudete zařazovat investice jako pravidelný výdaj, nemůžete očekávat v budoucnu odměnu ve formě zhodnocené investice nebo naspořených prostředků ve spořících produktech.

5. Co znamená minimalizovat pasiva a maximalizovat aktiva?

Cílem není mít nulová pasiva, protože i ty jsou součástí života a nemůžeme se jim vždy 100% vyhnout. Cílem je pasiva co nejvíce snížit a navýšit aktiva. Plaťte nejdříve sobě. Mějte ideálně další nemovitosti, které vám vydělávají peníze. Můžete peníze investovat a nenechávat je zbytečně ležet a nic pro vás nedělat. Nevyužívejte peníze na zbytečné věci snažte se, aby vám prostředky do kterých investujete přinesly další peníze. Pasiva jsou například: splátky úvěrů, nájemné, nové auto nebo nový telefon. Aktivum může být například: úvěr, který někdo platí vám, renta, pasivní příjem z investic, auto používané k zaměstnání/podnikání za účelem zvýšení příjmu, domy a byty k pronájmu za účelem zisku, případně nové technologie nutné k vaší lepší práci. Nezáleží totiž na tom o co jde, ale spíš na využití dané věci. Pro někoho může být daná věc pasivem a pro někoho aktivem.

Domluvte si nezávaznou schůzku

Zanechte nám v našem formuláři vaše kontaktní údaje a rádi se vám ozveme.
Respektujeme váš denní harmonogram, proto nám spolu s vaším číslem dejte vědět, kdy se vám máme ozvat.

Stisknutím tlačítka "odeslat" souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů